A nyaralások legkellemetlenebb pontja ott kezdődik, amikor megérkezünk a tengerpartra vagy a szállodába és a kezdeti kínos csend után kézzel-lábbal próbáljuk elmagyarázni, hogy mit szeretnénk. Pedig angolul manapság szinte mindenhol, szinte mindenki tud. Mi a helyzet a magyarok nyelvtudásával? Hol, hogy és mennyiért képezhetjük magunkat? Szalai Szilárd erre kereste a válaszokat.
1. Dú jú sprákhe en Inglés?
Mi, magyarok, köztudottan nem beszélünk „külföldiül”, pedig európai állampolgárként nem árt, ha megértjük környezetünket. Ráadásul az angol nyelvtudás lassan alapvető követelmény lesz.
Szomszédjaink közül a szlovének állnak a legjobban, náluk a felnőttek 92%-a beszél valamilyen nyelven, nálunk ez az arány kb. 45%.
2. Miért kéne beszélnem más nyelven?
Nyelviskolák Szakmai Egyesülete szerint, átlagosan havi 40 ezer forinttal kereshetnek jobban a munkavállalók, ha tudnak más nyelven.
Emellett, ha diplomát szeretnél, legalább egy középfokú nyelvvizsgádnak kell lennie.
3. Hol tudsz nyelvet tanulni?
Az egyre színvonalasabb és szélesebb kínálatú középiskolai nyelvórák mellett, léteznek különböző nyelviskolák.
A legnagyobb nyelvvizsga központok a Katedra, TELC, ECL, ELTE ORIGO. Jelenleg ez a három központ a legelismertebb, de természetesen létezik ezen kívül rengeteg szervezet. Fontos megjegyezni, hogy tanfolyamokat csak a Katedra szervez, az ő nyelviskoláik a legtöbb megyeszékhelyen, illetve nagyobb városokban megtalálhatóak, a többiek csak vizsgákat csinálnak.
4. Mennyibe kerül?
Az árak nyelvtől és időtartamtól függően változnak, de átlagban egy angol tanfolyam 60-90 ezer forint között mozog, míg egy középfokú komplex nyelvvizsga 22-28 ezer forintba kerül.
5. Mit jelentenek a szintek és fokozatok?
A Alapszintű nyelvhasználó- Bizonytalanul beszéli a nyelvet, de részben megérti.
A1 Minimumszint
A2 Alapszint
B Önálló nyelvhasználó – Önálló beszélgetésre képes, nagyrészt érti a nyelvet
B1 Küszöbszint
B2 Középszint
C Mesterfokú nyelvhasználó – Folyékonyan beszél, véleményt tud alkotni a nyelven.
C1 Haladó
C2 Mesterfok
6. Milyen a vizsga?
A teljes nyelvvizsga két részből áll: egy szóbeliből és egy írásbeliből. Ahhoz, hogy teljes nyelvvizsgád legyen, mindkét modult meg kell csinálnod. Választhatod a „komplex” vizsgát, így egy vizsgaidőszakban leteheted mindkét részt. De dönthetsz úgy is, hogy különböző időpontokban csinálod meg a kettőt.
A szóbeli vizsga áll egy magnóhallgatásos szövegértésből és egy vizsgabizottsággal való beszélgetésből, húzott tétel alapján.
Az írásbeli már kicsit hosszabb, ott három feladatsor van:
- Szövegértés
- Nyelvhelyesség
- Fogalmazás- íráskészség
7. Jó tudni még
- A vizsgákra mindig 15-30 perccel korábban kell/ érdemes menni
- Főleg a szóbeli vizsgánál fontos az alkalomhoz illő megjelenés
- Az írásbelihez legalább 3 tollra, vízre és sok csokira lesz szükséged
- Mindig vidd magaddal személyes irataidat (személyi, lakcím kártya) és a vizsgaértesítő lapot