Korábban írtam már arról, hogy hol és mennyiért tudtok diákmunkát keresni és arról is, hogy miért érdemes. Az előző cikket itt találod meg.
Most kifejezetten azoknak szeretnék segíteni, akik csak a nyárra keresnek állást. Nem egyszerű ezeknek a diákoknak a helyzete, hiszen a tapasztalat azt mutatja, hogy egyre gyakrabban keresnek a cégek hosszú, vagy legalábbis a nyárnál hosszabb távra munkaerőt. További probléma, hogy sok helyet már előre betöltenek azok, akik ügyesen lobbizák be magukat.
Nézzük tehát a legfontosabb tudnivalókat a nyári munkákról:
Hol érdemes keresni?
Az első számú terület, ahol mindig szükség van a szorgos diákra, az a vendéglátás. Mivel ez egy viszonylag szezonális dolog, még a nagy gyorsétermeknél is a nyár a legforgalmasabb, ezért nem hátrány ha csak 2-3 hónapra tudsz munkát vállalni. Ha van rokon vagy szálláslehetőség, érdemes lehet körbenézni a Balaton partján, ahol sok lehetőség adódik szezonális munkára. Ez elsősorban azoknak jó akik magas önállósággal rendelkeznek és betöltötték a 18-at.
A kicsit kevésbé kalandos kedvűeknek sem kell aggódniuk: a nagyobb városok gyorsétermei, elsősorban a McDonald’s, folyamatosan keres akár rövidtávra is, nagyon rugalmas beosztással diákokat. Egyébként itt a beosztás rugalmassága miatt, az iskolai időben is megoldható a zsebpénz kiegészítés. Fontos viszont, hogy a McDonald’s már betöltött 15 éves kortól is fogad diákokat, ebben az esetben szülői engedély kell. 16 éves kortól már nem szükséges a szülők jóváhagyása. Ha érdekelnek mekis meló, tudsz jelentkezni.
Mikor jelentkezzek, mennyit kell dolgozni?
Most, hogy a tanév az utólsókat rúgja, már érdemes felvenni a kapcsolatot a diákszövetkezetekkel. Ha biztosan szeretnéd tudni hogy lesz munkád, akkor az a biztos, ha hétvégéken vagy akár hétköznap egy-két délután már most dolgozol a kiszemelt helyen.
A besztással kapcsolatban a tanév ideje alatt a diákokat foglalkoztató cégek rendkívül rugalmasan állnak a diákokhoz, tehát nem probléma, ha nem tudsz teljes munkaidőben dolgozni suli mellett. Fontos azonban az, hogy a vendéglátásban a munkák többsége nem alkalmi jellegű, hanem az év többi részén is folyamatosan van. Természetesen lehet kevesebbet menni, akár heti két munkanapot is, de ezt mindig egyeztetni kell a beosztást író kollégával.
Ügyintézés
Ha találtál olyan munkát, ami érdekel, akkor fontos utána járni, hogy milyen papírok szükségesek esetleg a munkahelyhez. Az irodai vagy recepciós munkákhoz nem szokott külön követelmény lenni, azonban az élelmiszer áruházaknál és vendéglátóknál kötelező az üzemorvosi vizsgálat és a tüdőszűrő. Az üzemorvosi vizsgálatot a munkáltatóval szerződésben álló üzemorvos szokta végezni, ingyenesen, azonban a tüdőszűrést már egyéni úton kell megoldani, beutaló szükséges hozzá, ára várostól függően 1500-2000 Ft, Budapesten néhány nap, vidéken egy hét alatt van eredménye. Amíg a hivatalos eredmény el nem készül, a tüdőszűrésen kapott igazolólappal lehet dolgozni.
Az orvosi felmérések eredményét (üzemorvosi vizsgálat, tüdőszűrés) az egészségügyi kiskönyvben kell vezetni, amelyet a vizsgálatok eredménye után a munkáltatónak le kell adni. A kiskönyvet be tudod szerezni háziorvosodnál vagy a legtöbb papír- írószer boltban. Az üzemorvosi vizsgálat költsége változó lehet, nagyjából ezer és ötezer forint között mozognak az árak.
Szalai Szilárd