Többször hangsúlyoztuk már mi is az önmagunk kikérdezésének fontosságát, ami, mint kiderült, ahhoz is hozzásegíthet, hogy akár egy jeggyel megjavítsuk az átlagunkat. Mi a tudomány a dolog mögött?
Az előhívó technika lényege, hogy azt gyakorlod, hogyan tudsz információkat előhívni az agyadból. Tehát azzal, hogy megpróbálod felidézni és visszamondani, amit épp tanultál, még jobban megtanulod – ahogy korábban is írtuk, így válik aktívvá a tanulás a passzív olvasással szemben.
Azzal, hogy kikérdezed magad, nem csak azt ellenőrzöd, hogy valóban vissza tudod-e idézni, amit tanultál, hanem mélyíted is ezt a tudást. Ezt különböző kutatásokban vizsgálták, hogy mennyire működik ez a technika, és azt találták, hogy aki alkalmazza, akár egy jeggyel is megjavíthatja az átlagát.
Mire jó tehát saját magad kikérdezése?
- segít még jobban elmélyíteni a tudást, azáltal, hogy aktívan elmondod, megfogalmazod a tanultakat, később könnyebben elő tudod hívni
- segít felfedezni, hol vannak még hiányosságaid, ahol elakadsz, tudhatod, azon a részen kell még dolgoznod
- jobban kontextusba tudod helyezni a tudást, azáltal, hogy elmondod, saját szavaiddal megfogalmazod, végig is gondolod, és jobban el tudod helyezni a nagy egészben. Ez azért hasznos, mert így válik gyakorlatban is alkalmazható tudássá az elméleti ismeret.
Hogy miért működik ilyen jól, tulajdonképpen logikus. A vizsgán is ezt kell csinálnod, ott is vissza kell mondanod, amit tanultál. Ha nem kérdezed ki magad, ezt tulajdonképpen nem is gyakorlod! Ha azt gyakorlod, ami a vizsgán fog történni, vagyis az információ előhívását, akkor a számonkérésen is jobban fog menni.
Hogyan gyakorolhatod ezt a tanulás során?
- Fogj egy üres papírt, és írj fel minél több dolgot abból, amit a fejezetben, a könyv adott részében megtanultál. Írd fel a főcímeket, és közben magyarázd el magadnak, melyik mit jelent, miről is szól. Amikor a végére érsz, vesd össze a könyvvel: kihagytál valamit? A saját magadnak elmagyarázás során pedig felismerheted, mi az, amit nem tudsz még: ezt ilyenkor ne nézd meg rögtön a könyvben, csak jegyezd fel, és a legvégén foglalkozz ezekkel a hiányos részekkel.
- Rajzolj gondolattérképet a megtanult dolgokból. Ez különösen vizuális típusoknak lehet segítség, akik a kész gondolattérkép segítségével a számonkérés során is könnyebben felidézik majd a tanultakat. Írd fel középre a központi kérdést, és nyilakkal, szövegbuborékokkal rajzold le a tanultak összefüggéseit. Nagyon hasznos, ha igazán komplex dolgot tanulsz meg!
- Keress kapcsolódó kvízeket, gyakorlókönyvi kérdéssorokat, korábbi vizsgákat. Ezek készen adják a kérdéseket, tehát valóban tesztelheted, hogy elő tudod-e hívni a megtanultakat.