A kutatások szerint 2008-ban az ember 12 mp-ig figyelt oda valamire, 5 évvel később ez az időtartam már csak 8 mp. Ez kevesebb, mint egy aranyhalé. Máris görgetnél tovább a cikkről? Ne tedd.
Mi okozta, hogy ilyen radikálisan csökkent az az időtartam, amíg egy inger fenn tudja tartani a figyelmünket? Pszichológiai kutatások szerint ebben jelentős szerepet játszik a technológiai túlterheltség és a figyelmünket magukra folyamatosan felhívó dolgok. Az utcán mindenhol hatalmas hirdetések villognak, ha megnézünk egy weboldalt, azon 5 hirdetés mozog egyszerre. Közben érkeznek az értesítések: minden ugrik, csipog, ami természetes reflexként odavonja a figyelmünket. Ettől pedig elfáradunk, és egy dologra kitartóan egyre kevésbé tudunk koncentrálni.
Ezt erősíti az is, hogy hozzászoktunk: mindent elérhetünk azonnal. Nem jut eszünkbe egy hely? Megkeressük a Google-ben. Meg akarunk nézni egy filmet? Több módja is van, hogy hozzákezdjünk azonnal. Mindezeken keresztül túlságosan fixáltak lettünk azokra a dolgokra, amik a saját igényeink kielégítéséről szólnak, és egyre kevésbé látjuk a világot magunk körül. Úgy készítünk selfie-t, hogy arra a helyre, tájra, amivel a selfie-t készítjük, a saját szemünkkel rá sem néztünk, csak a kamerán keresztül látjuk.
A probléma tehát valójában nem az, hogy elveszítettük volna a koncentráció képességét, inkább az, hogy nem a megfelelő dolgokra koncentrálunk. Folyamatosan keressük az újat, a szokatlant, az izgalmasat – és mindazt, ami egyszerűbb, lassabb, a mindennapi feladataink része, arról elterelődik a figyelmünk.
Hogyan változtathatunk ezen és hogyan érhetjük el, hogy el tudjunk mélyedni egy feladatban úgy, hogy néhány óra koncentráció után azt érezzük, végre átgondoltuk és megcsináltuk?
1. Iktasd ki a figyelemelterelő eszközöket
A legtriviálisabb módja, ha egy feladat elvégzése közben nem hagyod, hogy más felhívja magára a figyelmed. Kikapcsolod az értesítéseket, de még jobb, ha eleve messzebb teszed magadtól a telefont: olyan önkéntelen reflex lett az első pillanatban, amikor lankad az érdeklődésünk, a telefonunk után nyúlni, hogy már észre sem vesszük. Ha átviszed a szoba másik sarkába, ennek lehetőségét máris kiiktattad. A laptopod se legyen nyitva olyan oldal, ami nem az aktuális feladathoz kapcsolódik. Meglátod, ha hagyod magad elmerülni egy témában, menni fog a ráhangolódás.
2. Fókuszálj a koncentrációra
Azt is fontos tudni, hogy a koncentrációs képességünknek is megvannak a határai, ezért tudatosan kezeld, mire mennyi időt szánsz. Egyrészt lehetőség szerint egyszerre csak egy dolgot csinálj: a multitasking fárasztó, szintén csökkenti annak az esélyét, hogy egy adott dologra a megfelelő minőségű figyelmet tudd áldozni. Másrészt pedig ne próbálj túl soká egy feladaton szünet nélkül dolgozni, mert akkor már azért veszted el a koncentrációs képességed, mert túl fáradt vagy hozzá. Tarts szünetet, de ezt ne olyan cselekvéssel töltsd el, ami szintén a figyelmed igényli – ilyenkor próbálj meg lelazulni.
Fontos tehát tudni, hogy képesek vagyunk a koncentrációra, csak túl sok lehetőségünk van elkalandozni, és ezért elszoktunk tőle. Ha a fenti változtatásokhoz hozzákezdsz, eleinte nehéznek is találhatod majd, de később belejössz, és rájössz majd, hogy milyen pihentető és jó érzéssel eltöltő megtapasztalni, amikor valamiben elmélyedsz és kitartóan foglalkozol vele.