Amikor tanulásról van szó, sokan nem is veszik figyelembe, milyen jelentős különbség van memorizálás és megértés között. Szóval, mikor melyik jön, és hogyan csináljuk jól?
Az alapvető különbség a memorizálás és a megértés között, hogy míg az előbbi önmagában rövid távú, és csak az adott dologra vonatkozik, addig utóbbi, a megértés hosszú távú, és segítségével sokkal átfogóbb tudást szerzel az adott témáról.
Mikor jó a memorizálás?
Sokan esnek abba a hibába, hogy a tanulást memorizálással azonosítják, vagyis magolnak. Ez azonban nem vezet hosszú távú eredményre, mert amit bemagolunk, azt csak egy nagyon rövid ideig tudjuk visszamondani.
Memorizálni akkor kell, amikor adatokat: neveket, évszámokat, stb. kell megjegyeznünk, mert ezeket kell tudnunk a számonkérés során. Természetesen ilyen esetek is előfordulnak, ezekhez jó taktika lehet, ha:
- megpróbáljuk vizualizálni, képi elemhez kötni az információt
- kikérdező kártyával addig ismételjük, amíg sikerül megjegyezni
- valamilyen asszociációt társítunk hozzá
- kitalálunk vele egy kétsoros rímet, amiről eszünkbe jut
Miben más a megértés?
A megértésből kell kiindulnunk, amikor valóban meg akarjuk tanulni az adott dolgot, mert ennek alapja, hogy értsük a felépítését, a logikáját, a következtetéseket.
El kell merülnünk az adott témában addig, amíg valóban megértjük, ha érdekel a téma, és valóban használni is szeretnénk azt a tudást, amit így megszerzünk.
Megértésre van szükségünk, ha:
- az adott információt később egy gyakorlati kontextusban tudnunk kell felhasználni
- az adott információra később további tudás épül majd
- nem csak levizsgázni szeretnél
Amit valóban megértünk, azt utána sokkal könnyebben fel tudjuk idézni, a megértés tehát már önmagában tanulás. Hiszen ha megérted a logikát, az összefüggést, akkor fel tudod idézni, el tudod mondani másnak is. A megértéshez természetesen kapcsolódik memorizálnivaló információ, de a megértés jön előbb, utána lehet próbálni megjegyezni az adatokat.
Memorizálás:
- rövid távú
- egy adat, információ felidézésére korlátozódik
- csak arra az egyetlen dologra vonatkozik, amit memorizálsz
Megértés:
- hosszú távú
- az így szerzett tudás felhasználható valódi gyakorlati helyzetekben
- nem csak önmagára vonatkozik, hanem segítségével további összefüggéseket érthetsz meg, kapcsolatokat vehetsz észre, felfedezéseket tehetsz az adott témában
- további tudást építhetsz rá