Nyelvtanulás során elkerülhetetlen, hogy egyszerűen szavakat kelljen memorizálnunk. De az alábbi technikák akkor is hasznosak lehetnek, ha például valamilyen tárgyhoz tartozó szakkifejezéseket próbálsz megjegyezni.
1. Kösd valamihez, amit már tudsz
Arról már sokszor írtunk, hogy úgy a legkönnyebb dolgokat megjegyezni, ha olyan dolgokhoz kapcsoljuk, amit már tudunk. A szavak memorizálása pont ettől nehéz, hiszen azokat sokkal nehezebb kontextusba helyezni. Ez olyan, mint amikor valaki bemutatkozik és elmondja, mi a foglalkozása: arra sokkal nagyobb eséllyel fogsz emlékezni, mi a foglalkozása, mert azt tudat alatt is kötöd valamihez (megjelenik előtted a tevékenység, valaki hozzád közel álló is ezt csinálja, stb.), de egy név az önmagában csak név.
Szóval, segíthet a memorizálásban, ha minél több mondatba megpróbálod belefoglalni, olyan mondatokba, amik meglévő ismereteidet használják fel, az adott nyelven. Egy egyszerű példán bemutatva, ha a kék szót szeretnéd megjegyezni az adott nyelven, és a kedvenc filmedben a főhős kék ruhában van, akkor mond ki ezt a mondatot hangosan.
2. Definiáld és hozz rá példákat
Szintén az aktív memorizálás technikáját hívja elő, ha definíciót fogalmazol meg az adott kifejezéshez, példákat hozol rá és ellenpéldákat. Ez utóbbiak esetében gondolkodnod kell, az előző példánál maradva, fel kell sorolnod olyan dolgokat, amik csak kékek lehetnek, és olyanokat, amik biztos nem kékek. Ezeket is mondd ki hangosan.
3. Vizualizáld
Nézz képeket az adott dologról, aminek a nevét szeretnéd megtanulni. Keress fotókat, jó rajzokat, mindenféle képeket, és társíts az adott szóhoz jelzőket közben. Mondd ki hangosan. Tehát, ha a fát szeretnéd megtanulni egy adott nyelven, akkor mondd azt, hogy ez egy nagy fa, ez egy virágzó fa, stb. Mondd ki hangosan. Képekben gondolkodunk, ezért tud ez a módszer működni.
4. Használj kikérdezőkártyákat
Ez egy sokkal gyorsabb és nagyobb mennyiség esetén hatékonyabb módszer. Készíts kikérdezőkártyákat, és össze-vissza húzogass belőle, így igyekezz memorizálni a szavakat. Amikor valamelyik már jól megy, azt tedd félre. Amelyik nem megy, az maradjon az előtted lévő halomban. Húzogass belőle addig, amíg el nem fogy. Ami nagyon nehezen megy, azoknál bevetheted az első három pontban felsorolt, időigényesebb technikák valamelyikét.
Azt a kupacot, ami már jól megy, egy nappal később újra vedd elő, és menj rajta végig megint: nézd meg, mire emlékszel még mindig.
5. Mindig előbb értsd meg a szót
Ez már inkább a szakszavakra vonatkozik, de idegen nyelv esetén is felmerülhet, ha már túljutottál a kék és fa kategórián. Fontos, hogy mindig értsd, mit jelent az adott szó, legyen szó szakkifejezésről, vagy valaminek az idegen nyelvű megfelelőjéről. Ha nem is érted a mögötte álló jelentést, akkor még nehezebben fogod tudni megtanulni.
Az első három módszer tehát azon szavak esetében alkalmazható, amik nagyon nem mennek a fejedbe. Ez nyilván időigényes feladat, és ha van egy 300 szavas szójegyzéked, nem tudsz leállni mondatba foglalni mindegyiket. Érdemes tehát a kikérdezőkártyás módszerrel kezdeni, és ahol már nagyon elakadsz, ott be lehet vetni az első három valamelyikét.