„Mit mondanál a 18 éves önmagadnak, amit már tudsz, de akkor még nem tudtál az egyetemmel kapcsolatban?”
Az egyetemi évek mindenkinek mások, van, aki ilyenkor élvezi a szabadságot és a hatalmas baráti kört, mások a karrierjük kezdik el építeni diákmunkán vagy szakmai gyakorlaton keresztül, és vannak, akik ilyenkor intenzíven a tanulásra koncentrálnak. Az viszont sose jó, ha utólag visszatekintve érzed azt, bárcsak tudtál volna bizonyos dolgokat már az egyetem előtt, és akkor másként csináltad volna.
Nem kell túlstresszelni
A vizsgaidőszak nehéz, a határidők rövidek, beadandókból sok van, emiatt sokszor úgy érezzük, folyamatos nyomás alatt állunk. Nem tudjuk, sikerülni fog-e a vizsga és ezen stresszelünk, úgy érezzük, nem teljesítünk elég jól, és közben nem tudjuk leküzdeni a halogatást. Utólag visszatekintve egyértelművé válik, hogy felesleges volt a sok stressz.
A vizsgák sikerülnek, ha nem is elsőre, arra, hogy miből milyen jegyet kaptunk, egyáltalán nem fogunk emlékezni. Ha ezt előre tudnánk, megspórolhatnánk magunknak sok felesleges idegeskedést, sokkal tudatosabban szervezhetnénk a tanulnivalót, és kellemesebb lenne az egyetem élménye is.
Érdemes a tanulnivalót úgy nézni, hogy mit mire tudsz használni
Miközben tanulsz és készülsz a vizsgára, elsősorban úgy nézed a tanulnivalót, hogy mit mennyire nehéz megtanulni, mit kérdezhetnek majd a vizsgán, és mi bosszantó benne, mert semmire nem fogod használni. Természetesen ezek érvényes nézőpontok, viszont ezzel saját magad számára teszed utálatosabbá a tanulást.
Ha elfogadod, hogy vannak tárgyak, amikből le kell vizsgázni, akkor is, ha feleslegesnek érzed, és elkezdesz más nézőpontból tekinteni a tanulnivalóra: azt nézed, mi érdekes benne, mit tudsz később is felhasználni, mi mihez kapcsolódik, akkor valamennyire fel tudod kelteni a saját érdeklődésed is, és érdekesebbé válik a tanulás.
Barátkozni kell mindenkivel már a kezdetektől
Az egyetemen rengeteg olyan ember vesz körül, akivel hasonló az érdeklődésetek, akivel az előadások közti időt és általában a szabadidőd is töltheted, és akik közül valódi barátaid kerülhetnek ki. Viszont, ahogy mindenhol, idővel itt is zárt baráti körök alakulnak is, és akkor már nehezebb kapcsolódni.
Az elején viszont mindenkinek új mindenki, ezért a legjobb taktika, amit követhetsz, ha ilyenkor kialakítasz egy ismerettséget minél több emberrel. Később, amikor megismered őket, már látszik majd, hogy ki az, akivel jóban szeretnél lenni, és ki az, akivel nem. Ez az az időszak, amikor a legtöbb új emberrel találkozol, használd ki, társasággal sokkal nagyobb élmény az egyetem!
Neked van olyan dolog, amire az egyetem közben vagy után jöttél rá, bárcsak tudtad volna a kezdetektől fogva?