Persze, néha nem sikerül egy vizsga, vagy összecsapsz egy beadandót, és ez az értékelésen is látszik. De ha folyamatosan rossz jegyeket kapsz, rosszabbakat, mint szeretnél, akkor ott a háttérben van valamilyen probléma.
A rossz osztályzatok általában nem is egy probléma, hanem több különbözőnek az együtthatásából fakadó probléma eredményei. Nézzük, mik a leggyakoribbak, amelynek azonosítása segíthet ki is javítani azt.
1. Tanulási nehézség
Elképzelhető, hogy valamilyen tanulási nehézséggel küzdesz, de a probléma nem annyira erős, hogy kiderült volna és kezelték volna. Érdemes utána járni, mert a megfelelő tanulási technikák megtalálásával, ugyanezzel az energiamennyiséggel, amit most belefektetsz, javíthatsz az eredményeiden.
2. Szorongás, depresszió
Ha szorongással vagy depresszióval küzdesz, az hatással van a tanulási teljesítményedre és a motiváltságodra is. Nem a jó jegyek az oka, amiért ezt a panaszod kezelni kell, ha ilyen problémával küzdesz, mindenképp segítséget kell kérni. Jó viszont, ha tudod, hogy ez is okozhatja a gyenge iskolai teljesítményt.
3. Halogatás
Az állandó halogatás egy olyan rossz szokássá alakulhat, amit már szinte természetesnek veszel magadtól, és ettől még nehezebb levetkőzni. Szinte nyugodt vagy a tudattal, hogy majd úgyis az utolsó pillanatban tudod csak rávenni magad, hogy készülj, tanulj végre. Csakhogy a halogatás azt eredményezi, hogy sokkal kevesebb időd van a tanulásra, mint szükséged lenne rá, és nem is tudsz megfelelő szüneteket tartani, ismétléseket beiktatni, hogy valóban elmélyítsd a tudást. Így tényleg nem tanulod meg megfelelően az anyagot, és rossz jegyeket kapsz. Ne nyugodj tehát bele, hogy te egy halogató típus vagy, dolgozz rajta, hogyan tudsz változtatni.
4. Koncentráció-képtelenség
Ha nem jó az időbeosztásod, úgy érezheted, hogy agyonnyomnak a feladatok, nem priorizálsz megfelelően, és túl sok minden szakad egyszerre a nyakadba. Ilyenkor a nyomás alatt nehezebbé válhat a koncentráció is, mert folyamatosan ott van benned a stressz, hogy mennyi mindent kell még megcsinálnod. Ettől aztán lassabban is haladsz és kevésbé eredményes, amit csinálsz. Ilyen esetekben jó lehet, ha leállsz feladatlistát készíteni, időbeosztást, átgondolni, hogy mire mikor lesz időd, és ha kész egy terv, és nem azt érzed, hogy a káoszban kell navigálnod, akkor jobban tudsz koncentrálni, jobban megjegyzed, amit tanulsz, és jobb jegyeket is kapsz.
5. Megértés hiánya
Ez ugyan evidensnek tűnik, de néha mégsem az. Elképzelhető, hogy egészen alapvető részeit nem érted a tananyagnak, amit próbálsz megtanulni. Így viszont nem tudod megjegyezni, és végképp nem tudod visszaadni a vizsgán. Ha azt érzed, hogy nem tudod átfogalmazva, saját szavaiddal elmondani, amit olvastál, vagy nem látod át az ok-okozati összefüggéseket, akkor menj vissza az alapokhoz, és először azt tedd rendbe. Ha a tudásod valódi megértésből származik, akkor az újdonságok megtanulása is könnyebb lesz, és a számonkérésen is látszik, hogy tényleg érted.