Az órai jegyzetek nagyon hasznosak, kivéve, ha nem jártál be órára, vagy épp a felkészülés során derül ki, hogy nem jól jegyzeteltél, és nem tudod semmire használni. Marad a könyv, amiből ki kell szedni a lényeget, megérteni az összefüggéseket, és megtanulni, amire vizsgán kérdezhetnek.
Sokat írtunk már arról, hogyan tedd hasznossá az órai jegyzeteid, milyen sokat segít, ha órán már megértetted a lényeget, és sokkal könnyebb így tanulni. De mi van akkor, ha nem ez a helyzet? Nincsenek jó jegyzeteid, nem értetted meg órán, vagy eleve, rengeteg minden van a könyvben, amit a tanár nem mondott el, de számonkéri a vizsgán. Hogyan fogj neki?
Mielőtt elolvasod a könyvet
A legtöbbször nekikezdünk az olvasásnak azonnal, legfeljebb az oldalszámot nézzük meg, hogy tudjuk, hogyan kell felosztani. Érdemes egy kicsit foglalkozni magával a könyvvel, mielőtt nekikezdünk. Ki a szerző? Ha ismered, akkor jó, ha nem, nézz utána. Ki ő az adott szakterületen, min dolgozott még. Nézz bele egy YouTube videóba, amin előad. Miért van ennek értelme? Mert sokkal könnyebben tanulunk meg valamit úgy, ha tudjuk valamihez kötni. Ha szerzőről van egy képed, az kapcsolódási pontot jelent.
A másik előzetes, vagy inkább első lépés, hogy nézd át a tartalomjegyzéket, és kapj egy képet, hogyan épül fel a könyv. Az olvasottakat jobban a helyére tudod tenni, ha már előre tudod, honnan hova jut el könyv, milyen témákat dolgoz fel.
Miközben olvasod a könyvet
Nem fogsz mindent megtanulni olvasás közben, ezért meg kell találnod a módját, hogyan jelöld a lényeget. Vagy aláhúzással, szövegkiemelővel, vagy kijegyzeteléssel, vagy kikérdező kártyák készítésével. Mindenképp törekedj arra, hogy az ismétlés könnyen menjen, ne kelljen az egész könyvet újraolvasni.
Érdemes minden fejezet végén összefoglalni magadban, hogy miről is szólt az adott fejezet. Vagy lapozd végig újra, vagy gondolatban menj végig azon, honnan hová jutott el az adott fejezet, mik voltak a legfontosabb állításai, mit tudtál meg belőle. Ha gondolkodsz rajta, elmélyül, amit tanultál.
Miután elolvastad a könyvet
A könyvet jobb esetben csak egyszer kell elolvasnod, és most már van egy kész kivonatod – legyen az szövegkiemelés vagy jegyzet -, aminek segítségével rögzíteni tudod a tudnivalókat. Az olvasás a megértés szakasza, a jegyzetek átnézése és ismétlés pedig a memorizálásé.
Attól függően, hogy mennyi időd van készülni a vizsgára, jó, ha minél változatosabban kérdezed ki magad, mert minél több módon közelítesz a tananyaghoz, annál jobban megérted, és meg is jegyzed.