Tanulás közben egy ponton eljutunk odáig, amikor megtorpanunk, és azt vesszük észre, hogy hiába olvassuk el harmadjára ugyanazt a bekezdést, még mindig nem tudjuk, miről szól. Ezen a holtponton nem mindig egyszerű túljutni, de adunk két tippet, hogy ne kalandozz el.
Ez a megtorpanás annak a jele, hogy elfáradtunk, az agyunk köszöni szépen, egyelőre nem kíván új információt befogadni. Csakhogy ha közel a határidő és haladnunk kell, akkor nem mindig van meg az a luxus, hogy félreteszem a könyvet és majd holnap folytatom.
Ilyenkor a kötelességtudat otthagy minket a könyv fölött ülve, az agyunk viszont továbbra is lázad, és a maga részéről ragaszkodik az álláspontjához. Ekkor aztán jól elkalandozunk. Vagy elkezdünk pótcselekvéseket végezni, ami közben elhitetjük magunkkal, hogy mi tulajdonképpen itt ülünk, és tanulunk, vagy csak egyszerűen elmerülünk a saját gondolatainkban.
Ennek az a hátránya, hogy bár valóban nagyon jól viselkedünk, és ülve maradunk, nem haladunk. Ilyenkor a megoldást az jelenti, ha valahogy túllendülünk a holtponton, és folytatni tudjuk.
Van két bevált trükk, amit ilyenkor alkalmazni szoktunk, ezt osztom most meg veletek.
1. Tarts motiváló beszédet
Kelj fel, mozgasd meg magad, kicsit tegyél rendet vagy vedd fel azt a pulcsit, tölts egy pohár vizet, szóval mozogj a lakásban. És közben beszélj magadhoz. Nyugi, otthon vagy, más nem hallja.
Mondd el magadnak, hogy nagyon jól haladsz, és fantasztikusan csinálod, de még nincs vége, és haladni kell tovább. Már csak egy kicsit kell elolvasni, és különben is, van benne az az érdekesebb rész, amin nem is lesz olyan szenvedés végigjutni. Viszont ha megcsinálod, utána adsz magadnak valamilyen jutalmat, és meglesz a vizsga, és ezt is kipipálhatod.
A vérkeringésed felpezsdítése párhuzamosan a motiváló monológgal meglepő módon tényleg lendületet ad.
2. Írj listákat
Elkalandozás helyett végezz hasznos pótcselekvést, és ilyenkor szedd pontokba a feladatokat. Írd fel a listára azt is, amit már megcsináltál, és pipáld is ki – nagyon megelégedős érzés lesz. Írd fel további pontokban, hogy mi van még hátra.
Arról, ahogy felírod őket, eszedbe fog még jutni néhány kapcsolódó feladat, amit odanyilazhatsz, így most egy lendülettel összegyűjtheted, amit nem akarsz elfelejteni.
Ha felírod azokat is, amit már megcsináltál, akkor a teljes listából látod majd, hogy nagyjából mennyi van kész az egészből. Ez segít orientálódni is, hogy hol tartasz. Azoknak a felírása, amit pedig még meg kell csinálnod, terhet vesz le az elmédről, hogy megjegyezni már nem kell.
A kilistázás ad egy „tisztánlátás” érzést, miközben egy kicsit mást csináltál, mint a tanulás, így ez is tud adni egy lendületet, hogy nekivágj és folytasd.