Így szúrd ki időben a mérgező munkahelyi kultúrát

Szerző: Diákszemmel

Amikor jelentkezel egy állásra, még nem tudod, milyen a munkahelyi kultúra az adott helyen, és előre nem is mindig egyszerű tájékozódni. Persze, hogy a munkaadó a legjobbat akarja mutatni magáról, de vajon fenntartható a megfelelő munka-magánélet egyensúly, ha ott dolgozol? Adunk néhány tippet, hogyan tudod már az állásinterjúra kideríteni.

állásinterhú

Minden munkahelyen előfordul, hogy összecsúsznak a feladatok, és többet kell dolgozni. Ezt el is fogadod, de ha az érzés állandó: ha mindig az a benyomásod, hogy többet várnak tőled, mint ami teljesíthető, az nem ideális. A szakértők szerint a legjellemzőbb okok, amik kiégéshez vezetnek a munkahelyen:

  • túl nagy munkamennyiség
  • a kontroll hiánya
  • nem elégséges elismerés vagy jutalom az erőfeszítésekért
  • a támogató közösség hiánya
  • korrektség hiánya
  • ha nem igazítják az elvárásokat a készségekhez

Sajnos ezek egyike sem ritka, így érdemes kiemelten odafigyelni egy állásjelentkezés során, hogy olyan helyet találj, amire ezek nem jellemzők. Na de hogyan?

Álláshirdetés

Lássuk, mire érdemes az álláshirdetésben figyelni! A munkaadók ilyenkor leírják, hogy kit keresnek, nézzük, mik azok a megnevezések, amik meg kell szólaltassák a vészcsengőt:

  •  „jó stressztűrő képesség” – Tulajdonképpen leírják neked, hogy olyan közegben kell dolgozni, ami a kiégés felé vezet. Ki akarná ezt elvállalni?
  • „tudj nyomás alatt teljesíteni” – Lásd fentebb. Miért akarnál rendszeresen nyomás alatt teljesíteni?
  • „rock sztárt” vagy „ninját” keresnek – Néhány munkaadó azt képzeli, hogy vonzónak találod, ha ninja lehetsz. És talán valóban vonzónak találod, csakhogy itt nem ninja leszel, hanem valaki olyan, akinek még a munkakörét sem tudják pontosan megnevezni, és tőled várnak majd mindent is.
  • „olyanok vagyunk, mint egy család” – vagyis, olyan sokat dolgozunk, hogy gyakorlatilag az a benyomásunk, hogy a kollégáinkkal élünk együtt, és nem a családunkkal. Szerintem: nagyon jó, hogy ti így szeretitek egymást, de köszönöm, az én magánéletem nem rólatok fog szólni.

Állásinterjú

Tegyük fel, hogy az álláshirdetés nem árult el jeleket a munkahelyi kultúra mérgező voltáról, jelentkezel és el is jutsz az állásinterjúig. Itt tőled is kérdeznek, de fontos, hogy neked is érdemes kérdezned. Itt tudod kideríteni, hogy valóban mire számíthatsz majd a munkahelyen.

Ahhoz, hogy a jó kérdéseket fel tudd tenni, magad számára is tisztáznod kell, hogy jogod van tudni ezekre a választ. Bátran fel lehet tenni olyan kérdéseket, hogy jellemzően hogy alakul a napi munkaidő, és szokott-e előfordulni, hogy hétvégén is dolgozni kell, de érdemes nem csak ezekre kitérni.

Kérdezz a csapat összetételéről, kikkel fogsz együtt dolgozni, pontosan mit várnak el tőled. Akár azt is meg lehet kérdezni, hogy milyen hobbijai vannak a kollégáknak: ha erről az állásinterjúztató nem tud semmit, az jelentheti azt is, hogy a kollégáknak nincs annyi szabadidejük, hogy hobbijaik legyenek.

Ha ezekre a kérdésekre kitérő válaszokat kapsz, az már gyanús lehet. A karriered elején még nincs tapasztalatod, hogy pontosan tudd, milyen válasz utal adott esetben kizsákmányoló munkahelyre, de minél több interjún veszel részt, annál inkább átlátsz majd ezen is. Ha nem vagy benne biztos, hogy mire lehet számítani, de maga a munka érdekesnek tűnik, akkor érdemes elvállalni: váltani bármikor lehet. Minden tapasztalat hasznodra válhat, így azt tanácsoljuk, csak akkor utasíts el egy álláslehetőséget, ha tényleg kifejezetten nem szimpatikus a környezet az interjú folyamat során.

Hozzászólások

Szerző: Diákszemmel