Így készülj fel lelkileg az új iskolai évre

Post Author: Diákszemmel

Amikor újra kezdődik a suli, vegyes érzésekkel állunk a feladat előtt. Jobb esetben egyszerűen sajnáljuk, hogy vége a nyári szünetnek és a szórakozásnak, rosszabb esetben stresszt vagy szorongást is okozhat a közeledő tanév. Készülj fel lelkileg, hogy könnyebben menjen a sulikezdés!

suli kezdés

Gyakori hozzáállás, hogy ilyenkor egyszerűen hallani sem akarunk róla, hogy mindjárt itt a suli. Pedig valójában segíthet, ha megpróbálsz időben elkezdeni lelkileg felkészülni. Ha nem hagyod az utolsó pillanatra, kevésbé lesz stresszes az iskolakezdés.

Az egyik legalapvetőbb, mégis nem túl egyszerűen megvalósítható cél, hogy próbálj pozitívan állni az új tanévhez, és gondolj a lehetőségekre, amik az új iskolai évben várnak rád. Az mindenképp fontos, hogy bízz magadban: képes leszel megbirkózni a kihívásokkal.

Ha izgulsz, aggódsz az iskolakezdés miatt, ne érezd kellemetlenül magad, és ne gondold, hogy valamit rosszul csinálsz. Teljesen normális ilyen érzésekkel szembesülni, és nem is te vagy az egyetlen. Segít, ha beszélsz erről olyanokkal, akik hasonlóan éreznek – vagy akár olyanokkal, akik nem. Utóbbi esetben inspirációt meríthetsz abból, amennyire könnyen veszik a feladatot mások.

Segíthet a ráhangolódásban, ha célokat tűzöl ki az új tanévre. Akár sulis feladatokról, akár az iskolai lét megéléséről van szó, gondold át, mi ment nehezen az előző évben, és hogyan tudsz változtatni, hogy most könnyebb legyen. Gondold végig, miben fejlődhetsz tovább, és milyen célokat tűzöl ki az új tanévben.

Jellemző stressz-forrás, ha új iskolát kezdesz, és az ismeretlen környezet okoz szorongást. Ilyenkor érdemes előre megismerni a helyszínt, megtudni minél többet az iskolai szokásokról, hogy minél kevésbé legyen ismeretlen, ami körülvesz, az első napon, amikor belépsz.

Akár a ráhangolódás megy nehezen, akár valóban szorongással is küzdesz, segít az is, ha pontos ütemtervet készítesz, hogyan fogsz előkészülni a sulikezdésre. Tervezd meg, hogy mely napokon készülsz az iskolára, vásárolsz be és hogyan osztod be az idődet az utolsó napokban a szünetben.

Használd ki az utolsó napokat a szünetben, hogy feltöltődj és pihenj. Az aktív kikapcsolódás segít csökkenteni a stresszt, ráadásul eltereli a figyelmed arról, hogy belesüppedj a depressziós hangulatba, amit a szünet vége jelent.

Gondolj a korábbi kellemes sulis élményekre, legyen az valamilyen vicces szituáció a barátaiddal, vagy sikerek, amiket el tudtál érni, amikor nagyon dolgoztál érte. Ezek segítenek felidézni, hogy az iskolában is vannak jó dolgok, szerzel szép emlékeket. Gondolj csak arra, ha majd már túlleszel a sulin, biztos milyen nosztalgiával gondolsz vissza majd rá!

Hozzászólások

Post Author: Diákszemmel