A társas szorongás, vagy szociális szorongás gyakori probléma, amivel sokan szembesülünk a mindennapi életben. Azt nevezzük így, amikor a társas helyzetekben való részvételt kényelmetlenségnek érezzük – akár kis mértékben, de ez akár komoly problémává is válhat. A jó hír az, hogy léteznek hatékony módszerek és stratégiák, amelyek segíthetnek a kezelésében.
1. Ismerd fel a szorongás jeleit
Az első lépés, hogy ismerjük fel a szorongás jeleit. A szociális szorongás fizikai és érzelmi tünetekkel is együtt jár, amiket ha megfelelően be tudsz azonosítani, akkor fel is tudsz készülni és reagálni is jobban tudsz. Gyakori jelek közé tartozik a szívverés gyorsulása, izzadás, remegés, és az izgatott-feszült általános érzet egyes társas helyzetekben. Fontos tudni, hogy a tünetek nem minden esetben jelentkeznek – aki társas szorongással küzd, az is érzi magát komfortosan bizonyos szociális helyzetekben.
2. Gyakorolj relaxációs technikákat
A relaxációs technikák segítenek csökkenteni a szorongás tüneteit. Ha foglalkozol vele és megtanulsz, begyakorolsz ilyeneket, akkor egyes szorongásos helyzetben elő tudod venni ezeket, és talán elérheted, hogy jobban érezd magad. A légzésgyakorlatok és a meditáció segítenek lecsillapítani az idegrendszert és megszüntetni a fizikai tüneteket. Gyakorold rendszeresen ezeket a technikákat, hogy minél eredményesebben tudd alkalmazni.
3. Képzeld el, hogy jól sikerül
Gondolkodj pozitívan és képzeld el, hogy sikeresen kezeled a társas helyzeteket. A pozitív gondolkodás segíthet megszüntetni az önbizalomhiányt. Vizualizáld, hogy sikeresen kommunikálsz másokkal, és használd ezt, hogy motivált maradj a szorongás leküzdésében.
4. Tanuld meg elfogadni a hibákat
Senki sem tökéletes, mindenkinek vannak béna megnyilvánulásai. Figyeld a többieket, nézd meg, ők mennyiszer kerülnek olyan helyzetbe, amit te nagyon kínosnak élnek meg, és nézd meg, hogyan kezelik. Erősítsd magadban – mert ezt nem csak elképzeled, tényleg így van -, hogy amit te cikinek élsz meg, azt a többiek valójában fél perccel később elfelejtik. Minél inkább elfogadod a saját tökéletlenséged, annál kevésbé fogsz szorongani a társas helyzetekben.
5. Keress segítséget
Ha sem a fenti technikák, sem más módszerek, amiket kipróbáltál, nem javítanak a helyzeten, ne félj segítséget kérni. A társas szorongást le lehet küzdeni, és ha úgy érzed, hogy képtelen vagy egyedül kezelni a problémát, akkor keress fel olyan szakembert, aki tud neked ebben segíteni. Vagy ha ez nem megy, akkor kérj meg valakit, aki közel áll hozzád, hogy segítsen neked találni egy megfelelő szakembert.
A társas szorongás kezelése nem könnyű kihívás, de tanulható. Fontos, hogy felismerd, mely helyzetek milyen tüneteket eredményeznek nálad, és lépésről lépésre elkezdj megoldást találni a szorongás leküzdésére. Ne hagyd, hogy a szorongás akadályt jelentsen a mindennapokban, indulj el kis lépésekkel a megoldás felé, és hamarosan érezni fogod a változást.