Hogyan segíthet a ChatGPT a tanulásban?

Szerző: Diákszemmel

A mesterséges intelligencia alapú chatbot sokat segíthet a tanulás során, viszont azt is fontos tudni, hogy mire nem érdemes használni.

chatgpt

A ChatGPT nagyon sokat tud segíteni a sulis feladatokban, viszont ahhoz, hogy valóban ki tudd használni az előnyeit, fontos tudni, hogy mire és hogyan érdemes használni.

1. Válasz a kérdéseidre

Amit eddig a Google-be írtál be, és a találatok közül próbáltad kiválasztani a számodra leginkább releváns oldalt, most megkérdezheted a ChatGPT-től, ahonnan komplett választ kaphatsz. Fontos azonban tudni, hogy a chatbot tévedhet, sőt, akár a tényként, adatként közölt információi is pontatlanok lehetnek. Mindez persze igaz a Google keresések során is: egy adott forrás, amit megtalálsz, tartalmazhat téves információkat.

Ha a keresőben böngészel, akkor támpontot ad a válasz megítélésében, hogy milyen oldalon olvasod az adott választ: egy blogban vagy épp valamilyen hivatalos forrásból. A ChatGPT esetében ez nincs meg, minden válasza ugyanúgy tűnik szakszerűnek, épp ezért fontos, hogy minden innen nyert információt először ellenőrizz le, mielőtt tényként kezelsz.

2. Adatgyűjtés

És bár az innen szerzett információk ellenőrzésre szorulnak, arra mindenképp alkalmas a ChatGPT, hogy összegyűjtsd azokat az információkat és adatokat, amiket már csak le kell ellenőrizned. Amellett, hogy választ kapsz a kérdésedre, minden válaszával plusz információhoz is juttat.

Akár források felkutatására is használhatod, ha megkérdezed tőle, hogy minek hol érdemes utánaolvasni, miből hasznos tájékozódni, hol találsz adatokat egy adott témával kapcsolatban. Mint egy segítőkész és tájékozott könyvtáros, eléd tárhatja mindazt a releváns információ forrást, ami segít egy feladatot megoldásában.

3. Témák felkutatása, ötletelés

A tanulás szempontjából talán az egyik leghasznosabb funkció, hogy a ChatGPT rengeteg témaötletet adhat. Ez nagyon jól beadandó megírása során, vagy ha egy prezentációra kell felkészülnöd. Segíthet annak meghatározásában, hogy egy adott témával kapcsolatban mit érdemes megvizsgálni, rengeteg olyan aspektust behozhat, ami neked nem jutna eszedbe.

Arra nem érdemes használni, hogy vele akard megíratni a beadandót: eléggé magyartalan mondatokat ír és ráadásul jól felismerhető struktúrája és logikája van a szövegeinek, így a tanár is hamar rá fog jönni, honnan származik a szöveg. De több jól feltett kérdés után az ötleteivel megtámogatva teljes vázlatát állíthatod össze a beadandónak – aminek aztán te olvasol utána és te írod meg. Ez néha sokkal könnyebb, mint az egyes témák megtalálása.

A ChatGPT tehát nagyon sokat segíthet abban, hogy témaötleteket adjon egy beadandó részleteihez, és a segítségével könnyebben találhatsz meg rengeteg hasznos forrást, amire a tanuláshoz szükséged van. Megkönnyíti és gyorsabbá teszi ezáltal a tanulást. Fontos azonban tudni, hogy bármely információ téves lehet, amit itt olvasol, tehát nem szabad hiteles forrásként tekinteni rá.

Hozzászólások

Szerző: Diákszemmel