Így kezdj neki a beadandónak, ha semmi ötleted

Szerző: Diákszemmel

Hozzá se tudsz kezdeni, vagy csak azt érzed, hogy biztos nem tudsz olyan sokat írni, amennyi a követelmény? Adunk néhány ötletet beadandó írásához, amivel könnyebben tudsz majd haladni és szerezhetsz új, kifejtendő ötleteket.

könyvtári kutatás

Az esszé megírásához szükséges források és ötletek megszerzése az egyik legnehezebb feladat a beadandó írása során. Összegyűjtöttünk néhány tippet, amivel hatékonyan lehet gyűjteni ezeket.

Témaválasztás

Az első lépés az esszé megírásában a téma kiválasztása. Ez bizonyos szintig lehet adott, de elképzelhető, hogy teljesen rád van bízva. Bármelyik helyzet is áll fenn, igyekezz olyan témát választani, ami érdekes számodra, hiszen ez sokkal kellemesebbé teszi a feladatot. Arra is figyelj viszont, hogy a témához legyenek könnyen hozzáférhető források. Nézz körül az interneten, könyvekben, tudományos cikkekben, és válassz egy olyan témát, ami felkelti az érdeklődésed, és láthatóan mások is foglalkoztak már vele.

Könyvtári kutatás

A könyvtárak rendkívül gazdag forrásokat kínálnak, érdemes néhány órát azzal is eltölteni, hogy átlapozod ezeket. Ebben az a jó, hogy egészen váratlan szempontok és kapcsolódási területek is előkerülhetnek, amiket később jobban kifejthetsz. Jegyzetelj folyamatosan, írj fel minden olyan témát, ami plusz fejezet vagy bekezdés lehet az esszédben.

Online adatbázisok

A neten elérhető tudományos források is alkalmasak arra, hogy még több ötletet és nézőpontot begyűjts, amikről majd lehet írni. Érdemes olyan forrásokat is böngészni, ahol nem éred el ugyan magát a szakmai tartalmat (mert belépéshez kötött vagy fizetős), de már a címből és a kivonatból is gyűjthetsz ötleteket. Használj olyan online adatbázisokat, mint például a Google Scholar, JSTOR, vagy az egyetemi könyvtárak online katalógusai. Ezek a források tudományos cikkeket, kutatásokat és egyéb releváns anyagokat tartalmaznak.

Felmérések

Keress a témához kapcsolódó reprezentatív felméréseket. Ez is alkalmas arra, hogy ötleteket adjon, illetve a kutatásra hivatkozva egy-egy kérdést és az arra adott válaszokat is hosszan lehet elemezni, ami megint jó sok karaktert jelenthet.

Szakértők megnyilvánulásai

Olvass interjúkat, nézz YouTube videókat, és hallgass meg szakértőket az adott témában, hogy mi mindenről beszélnek.

Vizsgáld meg a kontextust

A beadandó témájának mélyebb megértése érdekében tanulmányozd a témával kapcsolatos történelmi, társadalmi és kulturális kontextust. Ez segíthet ötletek generálásában, jelentősen növelheti a bevezetődet, ha minél pontosabban és részletesebben kontextusba helyezed a beadandód témáját. A témához való személyes kapcsolódásod erősítését is segíti ez a kutatás, minél jobban érted a téma fontosságát, annál jobban érdekel is.

Keress képzési anyagokat

Remek forrás lehet az egyetemi képzések, online tanfolyamok és oktatóanyagok tematikája, ami szintén olyan részterületeket és kapcsolódó kérdéseket tárhat eléd, ami neked nem jutott eszedbe, de ki lehet fejteni a beadandóban.

Miután összegyűjtötted a forrásokat és ötletet, érdemes rendszerezni is őket. Ezzel kialakul az a logikai struktúra, amire majd felépíted a beadandód. Ha kártyákra írod fel egyesével a kutatás során a témaötleteket, akkor szabadon tologathatod az asztalon őket addig, amíg teljesen össze nem áll a beadandó szerkezete. Minél több témád van, annál kevesebbet kell írni egy-egy kérdésről, így pedig könnyebbnek érzed majd a feladatot.

A beadandó megírása időigényes folyamat, de ha elég időt szánsz források és ötletek gyűjtésére, az sokkal könnyebbé teheti a munkát. Mindig ellenőrizd a források hitelességét, és arra is figyelj, hogy a vizsgált kérdések relevánsak legyen az esszé témájának szempontjából.

Hozzászólások

Szerző: Diákszemmel