5 hatékonyságnövelő tipp, ha diákmunkában dolgozol suli mellett

Post Author: Diákszemmel

Ha diákmunkában dolgozol suli mellett – legyen az olyan munka, ami elsősorban a pénzkeresetről szól, vagy épp olyan pozíció, amellyel a későbbi karrieredre készülsz elő -, a feladatok beosztása trükkös lehet. Néhány praktikus trükk azonban segíthet, hogy jobban tudd menedzselni a teendőket.

hatékonyság

1. Minden nap nézd át a naptárad

Amikor készítesz egy időbeosztást, akkor nagyjából tudod, mikor milyen feladatokat is kell elvégezned. Bár felírod, de azt gondolod, hogy a fejedben is van, hogy mi kerül sorra. Így viszont könnyen szem elől téveszthetsz egy feladatot, ami aztán túl későn jut eszedbe.

Ha minden nap átnézed a feladatlistád – lehetőleg a nap elején és a nap végén is -, akkor nem ér váratlanul semmilyen határidő. Át tudod nézni azt is, mennyit haladtál a tervezett feladatokkal, és ennek alapján újra is tudod rendezni a további terveid.

2. Tervezz be időt az adminisztrációs feladatokra

Az adminisztratív jellegű feladatokra nem szoktunk külön időt tervezni: az nap közben folyamatosan beékelődik a feladatok közé, vagy nap végén még tudod, hogy majd megválaszolod az e-maileket, de ennyi. Pedig ezek sokkal több időt vesznek igénybe, mint gondolnád, és ha nem számolsz velük, akkor teljesen elcsúszhatsz miatta a napi feladataiddal.

3. Használj egyszerű és átlátható feladatkezelő eszközt

A feladatkezelő eszközök, mint az Asana vagy a Trello sokat segítenek, hogy jobban átlásd a feladataid, és rendszerezettebb legyél: egy helyre gyűjtheted az egyes feladatokhoz kapcsolódó infókat.

Ha minden gyorsan a rendelkezésedre áll, és könnyen fel tudod venni a fonalat egy félbehagyott feladat folytatásához, az jelentősen növeli a hatékonyságot.

4. Kerüld a multitaskingot

Nem arról van szó, hogy ne lennél képes a multitaskingra, vagy azt éreznéd, hogy nehezebb a feladatokat csinálni, ha folyamatosan ugrálsz köztük. Amiatt nem jó stratégia, mert észre sem veszed, de sokkal több energiát igényel tőled, ha állandóan újrahangolod magad az egyes feladatok között.

Ha multitaskingolsz, hamarabb elkezdesz fáradni, veszítesz a koncentrációs készségedből. Lassabban és nehezebben fogod tudni megcsinálni a dolgokat, amik gyorsabban és könnyebben mennének, ha frissebb lennél. Igyekezz kerülni a multitaskingot, és ezzel is növelheted a hatékonyságod.

5. Zárd a munkát egy 5 perces rutinnal

Ha tanulsz és dolgozol párhuzamosan, akkor valószínűleg gyakran rohanásban vagy a kettő között. Amikor az egyiket épp befejezed, mielőtt átlépsz a másikra, szánj rá öt percet, hogy végiggondolod és felírod:
– mi maradt félbe, amit folytatni kell
– mi az a 3 prioritás, amivel legközelebb először kell foglalkoznod

Ez abban is segít, hogy átlásd és ezáltal kontroll alatt tartsd, hol is tartasz, és arra is jó, hogy legközelebb sokkal könnyebb legyen felvenni a fonalat.

Az iskola és a diákmunka összeegyeztetése nem mindig egyszerű feladat. Amellett azonban, hogy segít az anyagi függetlenség megszerzésében és szakmai tapasztalatra teszel szert, arra is jó, hogy fejleszd azt, ahogyan az időd be tudod osztani – könnyebbé tudod tenni saját magad számára a feladatvégzést és jobban tudod szervezni a tennivalókat. Így ugyanazt a feladatmennyiséget hatékonyabban és gyorsabban tudod elvégezni.

Hozzászólások

Post Author: Diákszemmel