Az állásinterjú trükkös műfaj, hiszen arra szolgál, hogy egyszerre bemutasd a releváns szakmai képességeid, ízelítőt adj a személyiségedből, és meggyőzd a leendő munkaadód a rátermettségedről. A karriered elején ráadásul úgy indulsz az első interjúkra, hogy nincs még tapasztalatod arról, hogyan is kellene ezt jól csinálni. Ahhoz, hogy sikeresen vedd az akadályt, alapos felkészülésre van szükség. Adunk néhány tippet, hogyan készülj fel az állásinterjúra!
1. Ismerd meg a céget
Az interjú előtt érdemes alaposan tájékozódni a cégről. Nézd meg a vállalat weboldalát, olvasd el, mit állítanak magukról, mit képviselnek és a legfrissebb híreket. Próbáld megérteni, milyen a cégkultúra, és mindenképp legyél tájékozott, milyen termékeket vagy szolgáltatásokat kínálnak.
2. Ismerd meg a pozíciót
Olvasd el figyelmesen a munkaköri leírást, és gondold át, hogyan illeszkednek a képességeid és tapasztalataid a megadott követelményekhez. Készülj fel arra, hogy konkrét példákat hozz fel arra, hogy hogyan alkalmaztad ezeket a képességeket korábban.
3. Gyakorolj válaszokat a standard kérdésekre
Van néhány olyan standard kérdés, ami jó eséllyel előkerül az állásinterjún. Hogyan érdemes ezekre válaszolni?
a) Mesélj magadról!
Ez a kérdés lehetőséget ad arra, hogy összefoglalót adj a szakmai útról, ami ehhez az állásinterjúhoz vezetett. Mit tanultál, miért érdekel, milyen diákmunka tapasztalat során szereztél az adott pozíció szempontjából releváns készségeket. Röviden mutasd be a szakmai hátteredet, emelj ki néhány fontosabb eredményt, és hangsúlyozd, miért vagy lelkes a megpályázott pozíció iránt.
b) Miért szeretnél nálunk dolgozni?
Reflektálj a vállalati értékekre és célokra, amiket előzetesen elolvastál. Mutasd meg, hogy utánanéztél a cégnek, és azonosulsz a képviselt értékekkel, vagy éppen miért tartod izgalmasnak a lehetőséget.
c) Mik a gyengeségeid?
Légy őszinte, de tudatos. Válassz olyan gyengeséget, amely nem lényeges a megpályázott pozíció szempontjából, és mutasd be, hogyan dolgozol a fejlődésen.
d) Mesélj egy kihívásról, amellyel szembesültél, és hogyan oldottad meg!
Válassz egy konkrét példát, és részletezd a problémát, a megoldásod lépéseit és az eredményt. Használd a STAR-módszert (Situation, Task, Action, Result).
4. Készülj kérdésekkel
Az interjú végén valószínűleg megkérdezik, van-e kérdésed. Ez egy lehetőség arra, hogy még jobban megismerd a céget és a pozíciót. De nem csak ez: egy kicsit elvárás is, hogy legyenek neked is kérdéseid, akarj többet megtudni akár a cégről, akár a pozícióról.
Lehet, hogy az interjún lefoglal az, hogy izgulsz, szeretnél jól teljesíteni, és egyelőre csak szeretnéd, hogy vége legyen, eszedbe sem jut semmi kérdés. Éppen ezért érdemes néhány kérdéssel előre készülni, amit árnyalhatsz, ha a téma már egyébként szóba is került a beszélgetés során.
Például:
- Milyen a cégkultúra? Vannak-e közös programok, mik az általános elvárások emberileg a kollégáktól?
- Milyen lehetőségek vannak a fejlődésre és előrelépésre?
- Hogyan néz ki egy átlagos munkanap a cégnél?
Az interjú napján
1. Öltözködés
Az öltözeted fontos részét képezi az első benyomásnak, amit a másik fél szerez rólad. Válassz a cég jellegéhez illeszkedő ruhát, ami kellően hivatalos, de kényelmes. Jelezd az öltözeteddel, hogy „készültél” az állásinterjúra, tudatosan választottad ki, mit veszel fel. Ha nem vagy biztos a dress code-ban, inkább öltözz egy kicsit elegánsabban.
2. Érkezés
Érkezz meg időben, de ne túl korán. Ideális esetben 10-15 perccel az interjú előtt érj oda. Így nem fogsz odafelé sem azon stresszelni, hogy elkésel, és időt nyersz arra is, hogy megnyugodj és felkészülj.
3. Testbeszéd
Figyelj a testbeszédedre. Legyél magabiztos, de ne arrogáns. Tarts szemkontaktust, mosolyogj, és használd a kezeidet természetesen, miközben beszélsz.
Válaszadás az interjú kérdésekre
1. Légy konkrét és tömör
Amikor válaszolsz egy kérdésre, törekedj arra, hogy a válaszaid lényegretörőek és érthetőek legyenek. Használj konkrét példákat és adatokat, hogy alátámaszd az állításaidat.
2. Légy pozitív
Még ha nehéz kérdést is kapsz, próbálj meg pozitívan válaszolni. Ha egy hibádról vagy gyengeségedről kérdeznek, mutasd be, hogyan dolgoztál a javításán.
3. Hallgass figyelmesen
Figyelj oda a kérdésekre, és ha valamit nem értesz, nyugodtan kérdezz vissza. Jobb tisztázni a kérdést, mint félreérteni és rosszul válaszolni.
Az interjú után
1. Köszönőlevél
Az interjú után érdemes köszönőlevelet küldeni az interjúztatónak. Ez lehet e-mail is, amelyben megköszönöd a lehetőséget, és röviden összefoglalod, miért érzed úgy, hogy te lennél a megfelelő jelölt.
2. Visszajelzés kérése
Ha nem sikerült az interjú, kérj visszajelzést. Ez segít abban, hogy tanulj az esetleges hibákból és jobban felkészülj a következő alkalomra.
Az állásinterjúk sikerének kulcsa a felkészülés, az önbizalom és a professzionális hozzáállás. Kövesd ezeket a tippeket, és nagyobb eséllyel veheted sikerrel az állásinterjú trükkös helyzetét.