Aktív tanulás vs. hagyományos előadásmód: miért jobb, ha bevonódva tanulsz?

Post Author: Diákszemmel

Amikor egy egyetemi előadóteremben ülsz, és próbálsz figyelni egy hosszú, monoton előadásra, néha nehéz igazán fókuszálni, ugye? Lehet, hogy a gondolataid elkalandoznak, vagy egyszerűen nem koncentrálsz annyira, hogy igazán megértsd az anyagot. De mi van akkor, ha azt mondom, hogy van egy hatékonyabb módja a tanulásnak, amely bizonyítottan jobb eredményekhez vezet? Ez az aktív tanulás.

aktív tanulás

Mit jelent az aktív tanulás?

Az aktív tanulás lényege, hogy aktívan részt veszel a tanulási folyamatban, nem csak egy előadás passzív hallgatására alapozol. Nem csak befogadsz és megpróbálsz megjegyezni állításokat, hanem gondolkozol, és megpróbálsz te magad létrehozni újakat. A csoportos tanulás, interaktív kérdések megfogalmazása, az anyag saját szavaiddal történő összefoglalása mind jó példa erre. Lényegében minden olyan módszer, amelyben te is aktív szereplője vagy a tanulásnak, és nem csak egy passzív befogadó.

A számok: miért jobb az aktív tanulás?

Egy 2014-ben készült meta-analízis – amely több mint 225 különböző tanulmány eredményeit vizsgálta – összehasonlította az aktív tanulást a hagyományos előadásmóddal, és az eredmények magukért beszélnek. A kutatást a Washingtoni Egyetem professzora, Scott Freeman és csapata végezte, és az eredmények nagy visszhangot keltettek az oktatási körökben.

A kutatás szerint azok a diákok, akik aktív tanulási módszereket használtak, átlagosan 6%-kal jobb eredményeket értek el a vizsgákon, mint azok, akik csak hagyományos előadásokon vettek részt. Bár 6% nem tűnik hatalmas különbségnek, gondolj bele: ez lehet az a pár pont, ami a jegyed megváltozásához vezethet!

Még érdekesebb, hogy az aktív tanulás jelentősen csökkentette a bukási arányokat is. A kutatás kimutatta, hogy a hagyományos előadásmódot követő diákoknál a bukási arány 1,5-szer magasabb volt, mint az aktívan tanuló társaiknál. Ez azt jelenti, hogy az aktív tanulási módszereket alkalmazó diákok sokkal nagyobb eséllyel érik el a sikeres vizsgaeredményeket.

Miért működik az aktív tanulás?

Az aktív tanulás eredményességének kulcsa, hogy többféleképpen dolgozod fel az információkat. Amikor interaktívan veszel részt a tananyag megismerésében – például kérdéseket teszel fel, megvitatod másokkal, vagy alkalmazod a tanultakat egy konkrét gyakorlati probléma megoldására – az agyad más módon aktiválódik. Ez a sokoldalú feldolgozás segít abban, hogy az információ mélyebben rögzüljön, és hosszabb távon is emlékezz rá.

Hogyan alkalmazhatod te is az aktív tanulást?

Kérdezz!
Ne félj kérdéseket feltenni az előadások alatt vagy után. A kérdezés segít jobban megérteni az anyagot, és még az oktató figyelmét is felkeltheted vele.

Vedd saját kezedbe a tanulást!
Ne csak passzívan olvass vagy hallgass. Próbálj saját szavaiddal összefoglalni egy-egy anyagot, vagy készíts fogalomtérképeket a megértéshez.

Csoportos tanulás
Szervezz tanulócsoportokat, ahol megvitathatjátok az anyagot, és segíthettek egymásnak a nehezebb részek megértésében.

Alkalmazd a tudásod
Ne csak magolj, hanem próbáld meg alkalmazni is a tanultakat valós problémákra vagy kérdésekre.

Ne csak nézz, tanulj aktívan!

Az aktív tanulás nem csak a jegyeiden javíthat, hanem segít abban is, hogy jobban megértsd és alkalmazni tudd a tanultakat a való életben. A kutatások azt mutatják, hogy ha aktívan részt veszel a tanulási folyamatban, nem csak az eredményeid lesznek jobbak, de a tanulás is élvezetesebbé válik. Szóval, a következő alkalommal, amikor egy előadáson ülsz, ne csak hallgass – légy részese a tanulásnak!

Hozzászólások

Post Author: Diákszemmel