Manapság mindenhol azt halljuk, hogy a multitasking elengedhetetlen a mindennapokban – minél több dologgal tudsz egyszerre foglalkozni, annál sikeresebb leszel. De vajon igaz ez? A kutatások szerint egyáltalán nem. Valójában a multitasking többet árt, mint használ, főleg, ha tanulásról van szó. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, miért érdemes felhagyni a multitaskinggal, és hogyan növelheted produktivitásodat fókuszált tanulással.
Mi a probléma a multitaskinggal?
Amikor több összetett feladatot próbálunk egy időben végezni, az agyunk valójában nem párhuzamosan dolgozik ezeken, hanem gyorsan ugrál az egyes feladatok között. A feladatok közti váltásra fordított energia nehezíti a koncentrációt, csökkenti a produktivitást, és növeli a hibázás valószínűségét. A kérdés tehát nem az, hogy tudunk-e egyszerre több mindent csinálni, hanem az, hogy mindezt hatékonyan tudjuk-e tenni.
Tanulmányok kimutatták, hogy a multitasking csökkenti a munka vagy a tanulás minőségét, valójában hosszabb ideig tart így, amíg befejezünk egy-egy feladatot. Ez különösen igaz, ha új ismeretek elsajátításáról vagy összetett problémák megoldásáról van szó.
A fókuszált tanulás ereje
A fókuszált tanulás ezzel szemben lehetővé teszi, hogy az agyunk teljes mértékben egy adott feladatra összpontosítson, így hatékonyabban tudunk információkat feldolgozni és mélyebb tudást szerezni. A fókuszált munka során elérhető „flow” állapot az egyik leghatékonyabb módja a tanulásnak. Ebben az állapotban a zavaró tényezők érzékelése minimalizálódik, és az agyunk teljes kapacitással a feladatra összpontosít.
Hogyan tanulj fókuszáltan?
Tűzd ki a célt
Kezdésnek határozd meg pontosan, mit szeretnél elérni egy adott tanulási időszakban. Legyenek kézzel fogható céljaid, például: „Ma megtanulom a 3. fejezet összefoglaló részét.” Ez segít abban, hogy tudatosabban haladj előre, és meg tudd határozni a tanulás végpontját.
Időblokkok használata
Az időblokkok, amire például a Pomodoro-módszer is épül, segítenek az összpontosítás fenntartásában. Állíts be egy jelzést 25 perccel későbbre, dolgozz teljes összpontosítással, majd tarts 5 perc szünetet. Ezek a rövid blokkok lehetővé teszik, hogy ne fáradj ki túl gyorsan, és frissebb maradj a hosszabb tanulási időszakok alatt is.
Csökkentsd a zavaró tényezőket
Próbáld meg minimalizálni a zavaró tényezőket. Halkítsd le a telefonodat, vagy kapcsold be a „Ne zavarjanak” módot, és zárd be az összes felesleges alkalmazást a gépeden. Minden egyes értesítés, ami elvonja a figyelmed, plusz energiát követel utána, hogy vissza tudj térni a tanuláshoz.
Egy feladat egyszerre
Koncentrálj egyetlen feladatra, és csak akkor válts másikra, ha azt teljesen befejezted. Ez lehetővé teszi, hogy jobban elmerülj a tananyagban, és elkerüld a váltásból adódó energia-veszteséget.
Tarts rendszeres szüneteket
A fókuszált tanulás során elengedhetetlenek a rendszeres szünetek. Az agyunk igényli a pihenést, hogy aztán újra teljes erőbedobással tudjon dolgozni. Ez a felfrissülés segít, hogy amit megtanulsz, arra képes legyél hosszú távon is emlékezni, és hatékonyan tudd befogadni az új információkat.
A siker titka: tudatos odafigyelés
A multitaskingot gyakran azért dicsérik, mert több dolog elvégzését ígéri kevesebb idő alatt. A valóságban azonban az egy feladatra fordított idő hosszabb, ha párhuzamosan csinálod valami mással, így sokkal inkább a fókuszált tanulás jelenti a siker kulcsát. Azzal, hogy egy dolgot csinálsz egyszerre és arra teljesen odafigyelsz, nem csak hatékonyabban tanulsz, hanem mélyebb ismereteket is szerzel, amelyek hosszútávon elő tudsz majd hívni.
Tehát legközelebb, amikor tanuláshoz ülsz, próbáld meg elhagyni a multitaskingot, és élvezd a fókuszált munka eredményeit. Az időd, az energiád és az agykapacitásod is meghálálja majd!