Tanulj okosan: milyen anyagokra érdemes fókuszálni a téli szünetben?

Post Author: Diákszemmel

A téli szünet remek alkalom arra, hogy pihenj, kikapcsolódj, és feltöltődj a karácsonyi hangulatban. De az is igaz, hogy a téli szünet közben a vizsgákra is gondolni kell, különösen, ha sok vizsga vár még rád januárban. Hogyan tudod jól kihasználni ezt az időszakot anélkül, hogy beáldoznád a pihenést? Adunk néhány tippet, hogy mire érdemes fókuszálnod.

tanulás téli szünetben

1. Prioritások meghatározása: mi most a fontos neked?

Az egyik legfontosabb lépés, hogy végiggondold, mi nyomaszt a leginkább. Van egy nehéz tantárgy, amivel nagyon lassan haladsz? Van egy téma, amiben még nem vagy magabiztos? Azok élvezzenek előnyt, amelyeknek az esetleges kipipálásával a leginkább tudsz javítani a mentális állapotodon. A téli szünet remek alkalom, hogy behozd a lemaradást ott, ahol eddig bizonytalan voltál.

2. Tantárgyak, amikből jó eredményt kellene elérned

Természetesen minden tárgyból le kell vizsgázni, de mégis vannak olyanok, amelyek fontosabbak a későbbi tudásod szempontjából. Ezek azok a tantárgyak, amelyek a leginkább kapcsolódnak ahhoz, amivel majd később foglalkozni szeretnél. Ezek elmélyítésére jó alkalom lehet a téli szünet, amikor nem akarsz teljes erőbedobással tanulni, de valamennyire azért foglalkozol a tanulnivalóval.

3. Új anyagok vs. ismétlés

A téli szünetben az új anyagok helyett inkább az ismétlésre érdemes fókuszálni. Az ismétléssel erős alapokat teremthetsz, ami a további tanuláshoz és az új anyagok elsajátításához nélkülözhetetlen. Vedd sorra a korábban tanultakat, és azonosítsd azokat a témákat, amelyekkel kapcsolatban még hiányosságaid vannak. Készíts jegyzeteket, dolgozz ki tételeket, és teszteld a tudásod saját kérdésekkel.

4. Koncentrálj a készségek fejlesztésére is!

A közvetlen vizsgafelkészülésen túl a készségfejlesztés is fontos – ha például nyelvvizsgára készülsz, vagy olyan van olyan nem elméleti vizsgád, amire tudsz tovább készülni gyakorlással. A téli szünetben beiktathatsz intenzívebb gyakorló időszakokat, ami nem olyan megterhelő, mint új dolgot megtanulni, mégis hosszú távon nyerhetsz vele.

5. Pihenés és tanulás egyensúlya

Bármennyire is fontos a tanulás, ne feledkezz meg a pihenésről sem! Az agyad akkor működik a legjobban, ha megfelelően regenerálódik, és elegendő időt biztosítasz a kikapcsolódásra. Tervezd meg a téli szünetet úgy, hogy jusson időd arra is, amit igazán szeretsz csinálni.

A téli szünet a vizsgafelkészülésre is ideális időszak lehet – de csak akkor, ha okosan tervezel. Határozd meg a prioritásaidat, figyelj a fontos tantárgyakra, és fordíts elegendő időt a pihenésre is.

Hozzászólások

Post Author: Diákszemmel