A vizsgaidőszak stresszes időszak, hiszen rengeteg tantárgyat kell egyszerre feldolgozni, rövid idő alatt. Ahhoz, hogy csökkentsd a kapkodást és a káoszt, érdemes jól átgondolt tanulási ütemtervet készíteni. Ebben az útmutatóban megmutatom, hogyan oszd el az idődet a tantárgyak között, mikor tarts szüneteket, és hogyan kerüld el, hogy minden az utolsó pillanatra maradjon.
1. Határozd meg a prioritásokat
Nézd át a vizsgáid, és határozd meg, melyik tantárgyhoz mennyi időre lesz szükséged. Gondold végig, hogy mely tantárgyak igényelnek több figyelmet, melyikre kell többet tanulnod, és mi az, amiben szeretnél tényleg jó eredményt elérni. Ha van egy-egy olyan tantárgy, amelyik különösen nehéznek tűnik, érdemes több időt hagyni rá.
2. Készíts ütemtervet
Miután meghatároztad, melyik tantárgy mennyi időt igényel, állíts össze egy napi és heti tanulási tervet. Jelöld be a vizsgák időpontjait, és számold ki, mennyi időd van még a felkészülésig. Fontos, hogy reális ütemtervet készíts: ne vállalj túl sokat egy napra, mivel az csak frusztrációhoz vezethet. Próbáld meg összehangolni a tanulást az egyéb elfoglaltságaiddal, és figyelj arra, hogy pihenőidőket is tartalmazzon a terved.
3. Bontsd kisebb részekre a tananyagot
Az ütemterv készítése során ne a teljes vizsgaanyag képezzen egy-egy egységet, mert a nagy mennyiségű tananyag elsöprőnek tűnhet. Ha kisebb részekre osztod, sokkal kezelhetőbbé válik. Készíts jegyzeteket, és oszd fel a tananyagot fejezetekre vagy témákra. Az egyes témákhoz rendelj időkeretet, és igyekezz betartani ezt a tervezett időt.
4. Tarts rendszeres szüneteket
A hosszú tanulási etapok során a koncentráció folyamatosan csökken. A Pomodoro-módszer alkalmazása hasznos lehet: 25 perces intenzív tanulási szakaszokat váltogass 5-10 perces szünetekkel. Ezzel a módszerrel megelőzheted a kiégést, és a pihenés után újult erővel tudsz visszatérni a tanuláshoz.
5. Kerüld a halogatást
A vizsgaidőszak előtti kapkodást leginkább úgy kerülheted el, ha időben nekilátsz a tanulásnak. Ne hagyd a felkészülést az utolsó pillanatra! Ha van egy kidolgozott ütemterved, amelyet szigorúan betartasz, kevesebb az esélye, hogy eluralkodik rajtad a pánik az utolsó hétben. Próbálj meg minden nap egy kicsit haladni, és a nagyobb anyagokat részekre bontva tanulni.
6. Figyelj a pihenésre is
Fontos, hogy ne csak a tanulásra koncentrálj, hanem az alvásra és a pihenésre is. Az agyadnak szüksége van a regenerálódásra, hogy hatékonyan tudj tanulni. Próbálj minden éjjel legalább 7-8 órát aludni, és igyekezz beütemezni sportot is – egy kis friss levegő és mozgás csodákat tehet.
7. Jutalmazd meg magad
A motiváció fenntartása érdekében érdemes kisebb jutalmakat kitűzni magadnak a tanulási célok elérésekor. Ez lehet egy finom édesség, egy jó film, vagy bármi, amitől jobban érzed magad – a lényeg, hogy élvezd a sikerért kapott jutalmat, és ezzel motiváld magad a további feladatokhoz.
A jó tanulási ütemterv elkészítése segít abban, hogy nyugodtabban és magabiztosabban állj neki a vizsgáknak. Ha betartod a fentebb leírt tippeket, és reális célokkal dolgozol, sokkal nagyobb eséllyel érsz el jó eredményt anélkül, hogy kiégnél a vizsgaidőszak alatt.