Miért fontos az előzetes áttekintés? A tanulás előkészítése lépésről lépésre

Post Author: Diákszemmel

A tanulás hatékonyabbá és gyorsabbá tehető, ha előzetesen rendszerezed és logikusan dolgozod fel a tanulnivalót. Mielőtt belevágsz a tanulásba, érdemes előzetesen átnézni a teljes tananyagot, ami még arra is jó lehet, hogy segítsen felkészíteni az agyat az új információk befogadására. De pontosan mit is jelent az előzetes áttekintés, és milyen technikákkal végezhető el?

tananyag előzetes átnézése

A gyors áttekintés technikája

Az előzetes áttekintés egyik leggyakoribb módszere az olyan olvasási stratégiák alkalmazása, amelyekkel gyorsan átfuthatunk egy szöveget anélkül, hogy minden egyes szót elolvasnánk.

Skimming, vagyis felületes olvasás segítségével ismerjük meg a lényeget a szöveg gyors átfutásával. Definiáljuk a főbb témákat a címek, fejezetek alapján. Ez különösen hasznos, amikor először ismerkedünk egy tananyaggal, mert segít megérteni és átlátni annak szerkezetét, átlátjuk, mi mindent fogunk érinteni, honnan hová jutunk el.

Ennek segítségével már kialakul egy vázlat a fejedben: jobban átlátod a struktúrát. Így az egyes konkrét információkat már tudod mihez tapasztani, bele tudod illeszteni a nagy egészbe. Ezzel időt is takaríthatsz, hiszen könnyebbé és gyorsabbá válik a belemerülés a részletekbe.

Az előzetes áttekintés hatása a tanulás eredményességére

  • Jobb megértés – ha már az első olvasás előtt átfutjuk a szöveget, akkor könnyebben tudjuk összekapcsolni az új információkat a korábban megszerzett tudásunkkal.
  • Fókuszált figyelem – az előzetes áttekintés során kialakul egy elképzelés a szöveg főbb pontjairól, így az olvasás során célzottabban tudunk figyelni.
  • Gyorsabb tanulás – ha már tudjuk, hogy miről szól a tananyag, akkor a részletesebb feldolgozás is gyorsabban és hatékonyabban megy.
  • Jobb emlékezés – tanulmányok mutatták ki, hogy az információ előzetes szervezése és strukturálása hozzájárul a hosszútávú memória javításához.

Lépésről lépésre: hogyan készítsd elő a tanulást?

  1. Címek, alcímek átfutása – olvasd át a fejezetcímeket és alcímeket, hogy képet kapj a tananyag felépítéséről.
  2. Kiemelt fogalmak azonosítása – figyeld meg a vastagon szedett vagy dőlt betűs kulcsszavakat, mert ezek rendszerint a legfontosabb fogalmakat tartalmazzák.
  3. Első mondatok elolvasása – az egyes bekezdések első mondata gyakran összefoglalja a lényegi információt.
  4. Ábrák, grafikonok átvizsgálása – egyes vizuális illusztrációk még hatékonyabban segítenek megérteni az összefüggéseket.

Előzetes áttekintéssel hatékonyabbá válhat a tanulás, mert egyrészt gyorsabban tudsz haladni vele, másrészt jobban és tovább is emlékezhetsz általa a tanultakra. A központi gondolat, amit itt érdemes megérteni, hogy minden új információt sokkal könnyebben rögzítünk, ha tudjuk mihez kapcsolni, vagy ha kontextusban szerepel. Az előzetes áttekintéssel megteremtheted ezt a kontextust, értőbb tanulást tudsz megvalósítani.

Hozzászólások

Post Author: Diákszemmel